I Det Konservative Folkeparti ønsker vi at styrke foreningslivet i Gladsaxe – både inden for idræt og kultur. Derfor foreslår vi, at der i de kommende års budgetforhandlinger afsættes 1,4 millioner kroner ekstra i direkte tilskud til vores mange lokale foreninger.
Foreningslivet er rygraden i Gladsaxes fællesskab. Vores frivillige instruktører, trænere, ildsjæle og kulturformidlere skaber ikke bare aktiviteter – de skaber sammenhold, udvikling og livskvalitet. Det skal vi understøtte politisk.
Gladsaxe halter bagefter sammenlignelige kommuner
Mere end 21.000 borgere i Gladsaxe er allerede medlem af en idrætsforening, og det er glædeligt. Men ser vi på vores nabokommuner, er der tydeligt potentiale for mere. I Furesø Kommune er 28.000 borgere medlem af en idrætsklub – ud af kun 42.000 indbyggere. Gentofte og Lyngby-Taarbæk viser samme billede: Der er langt flere, der vælger at engagere sig i idræts- og kulturaktiviteter. I Gladsaxe er vi næsten 70.000, men med markant lavere tilslutning til foreningslivet. Det billede vil vi ændre på.
Flere unge skal med – på deres egne præmisser
Vi mener, at flere børn og unge i Gladsaxe skal have lyst til og mulighed for at blive en del af et fællesskab. Det kan være inden for sport, musik, rollespil, spejder, teater eller noget helt andet.
Derfor skal rammerne være i orden. Gode faciliteter og stærke foreninger kræver ikke kun frivillig arbejdskraft, men også et økonomisk fundament. Det vil vi styrke – men uden at detailstyre foreningerne.
Foreningerne skal selv pege på behovene
Vores forslag er simpelt: Vi ønsker at afsætte 1,4 millioner kroner ekstra årligt, målrettet foreningernes arbejde med børn og unge. Men det skal være foreningerne selv, der kommer med forslag til, hvordan pengene bedst skaber værdi. Det kan for eksempel være:
- Øgede tilskud til trænere og instruktører
- Hjælp til administration og koordinering af frivillige
- Nye aktiviteter og tilbud målrettet børn og unge
Det afgørende er, at midlerne bliver brugt der, hvor de skaber fællesskab og engagement – og hvor flest mulige får glæde af dem.
Et stærkere Gladsaxe begynder med stærkere fællesskaber
Gladsaxe skal være en kommune, hvor det er nemt at være aktiv – og sjovt at være med. Vi tror på, at investeringer i frivillighed, kultur og idræt giver mangedobbelt igen i form af trivsel, sundhed og lokale netværk.
Med dette forslag ønsker vi at tage et vigtigt skridt i den retning.
Læs også om vores ambitiøse planer for mere idræt i Gladsaxe.
Mere idræt. Mere kultur. Mere fællesskab i Gladsaxe.
